Nejhorší střelec v historii
U basketbalistů se tak nějak předpokládá, že umějí střílet. Že se v ideálním případě a za ideálních podmínek vždy strefí míčem do koše. Ale i v NBA se někdy najdou střelci, kteří to prostě neumí. A tak začnou rázem aspirovat na nejhorší střelce v celé historii basketbalu.
Házení z trestného hodu na koš není ničím zvláštním. Obvykle se střelec i trefí. V roce 2012 se ale Brian Okam z týmu Appalachian State Mountaineers vyznamenal tak, že se rázem stal snad nejhorším střelcem všech dob – nejen, že netrefil, ale míč mu málem spadl na hlavu.
O moc lépe na tom nebyl v roce 2013 ani Andre Drummond z týmu Detroit Pistons, který dosáhl v NBA celosezónní úspěšnosti ve střelbě jen 35 procent a vysloužil si post třetího nejhoršího střelce šestek v historii.
Nejhorší týmy
I v NBA se najdou jak skvělé týmy, tak ty horší. A někdo vždy musí být nejhorší. V roce 1973 zaznamenal historický neúspěch basketbalový tým Philadelphie 76ers – ten během jediné sezóny prohrál hned 73 zápasů, což se dodnes ještě nikomu nepovedlo překonat. Ale existovaly i další takoví výtečníci. Například Vancouver Grizzlies v roce 1996 prohráli během jediné sezóny hned 23 zápasů za sebou. Úplně stejnou smůlu měli v roce 1998 hráči z Denver Nuggets. A hráči z Los Angeles Clippers prohráli zase v sezóně 1999, a to sedmnáckrát.
V novém tisíciletí se jako hodně neúspěšní ukázali hráči z týmu New Jersey Nets. V roce 2009 prohráli hned 18 zápasů za sebou.
Nejhorší porážka kariéry
Ani slavným a úspěšným basketbalistům se neúspěchy nevyhýbají. Své o tom ví jinak hvězdný LeBron James. Rok 2019 pro něho znamenal jak velký úspěch, tak i neúspěch. V únoru 2019 se mu totiž podařilo stát se pátým nejúspěšnějším hráčem v historii NBA, který získal více než 32 tisíc bodů. Zároveň ale utrpěl nejhorší porážku kariéry, a to, když Los Angeles Lakers prohráli 95:136. Nikdy dřív se mu totiž nestalo, že by prohrál o více než 36 bodů.
Nejmenší hráči
Máte pocit, že slavní basketbalisté jsou doslova obři? Omyl. Mezi úspěšnými hráči basketbalu byli i muži, kteří byli malí – a to i na běžný výškový průměr mužské populace. Muggsy Bogues měřil pouhých 160 centimetrů, ale přitom hrál v NBA po čtrnáct sezón jako střední rozehrávač. Za dobu své kariéry si zahrál za týmy Charlotte Hornets, Golden State Warriors nebo Washington Bullets. Skončil v roce 2001.
Jen o pět centimetrů vyšší byl Earl Boykin, který si v NBA zahrál ve více než 650 zápasech, hrál za několik týmů a byl i součástí známých Nuggets.
Přečtěte si také Chce hrát basketbal a nemá na to. Co s tím? nebo Nábory na basketbal začínají.