Sportovat opatrně
Sport je pro lidské tělo přínosný. O tom není pochyb. Hýbat bychom se měli všichni a pravidelně. Hraní basketbalu mezi sporty samozřejmě patří, takže pokud chodíte jednou či dvakrát týdně na basketbal, děláte toho pro svou fyzičku i zdraví mnoho dobrého. Ale vždy musíte hrát jen podle svých možností a schopností – zbytečné přepínání se, snaha za každou cenu vyniknout a každý zbrklý pohyb navíc mohou způsobit, že půjde o vaší poslední hru. Proto se společně podíváme, jaké úrazy a zdravotní problémy basketbalisty nejčastěji trápí.
Únava a vyčerpání
To, s čím se aspoň jednou za čas potýká většina vrcholových sportovců a hráčů, je velká únava. Vyčerpání. Přetrénování nebo přepětí. Vždy jde o dočasný stav, který vzniká v důsledku toho, že člověk přecenil své síly a trénoval přespříliš, hrál příliš dlouho, přecenil své síly nebo neposlechl moudré rady starších a zkušenějších. Obvykle nejde o život ohrožující stav, ale není to ani nic příjemného.
Jedinou pomocí bývá dostatečný odpočinek, aby tělo mohlo zregenerovat a nabralo dostatek nových sil. V ideálním případě se takovému stavu znovu pokuste vyhnout a sportujte nebo hrajte basket jen podle svých tělesných možností.
Zranění hlavy
U basketbalu nejsou zranění hlavy až tak častá, ale může k nim dojít. Někdy je hra příliš agresivní, příliš nepřehledná, příliš rychlá. Můžete dostat ránu míčem nebo od spoluhráče, upadnout a tak dále. Typické jsou přitom tržné rány okolo obočí či úst, výjimkou nebývá zlomený nos, občas hráč přijde o zub. Výjimečné jsou zlomeniny v oblasti lebky, ale i k nim může dojít. U lehčích zranění postačí rychlé ošetření, u vážnějších je vyžadována hospitalizace a důsledná léčba.
Poraněné ruce
I basketbalista si při tréninku nebo zápasu může pohmoždit nebo dokonce zlomit ruku. Nejvíc postižené bývají konečky prstů, pokud hráč špatně chytí míč. Obvykle jde ale jen o pohmožděniny. Někdy dojde ke zlomení některého článku prstu a úplně výjimečný není ani vykloubený palec. Stále ale jde o drobná poranění, která se dají kvalitní léčbou napravit a hráč může brzy zase nastoupit do týmu. Horší to bývá, pokud je pohmožděné zápěstí, předloktí, paže či rameno – nebo dojde dokonce ke zlomenině. V tom případě bývá léčba zdlouhavější.
Poraněné nohy
Basketbal není nijak nebezpečným sportem, ale i zde se občas objeví zranění na dolních končetinách. Obvykle opět v důsledku nešikovnosti hráče nebo kvůli srážce s protihráčem. Nejvíc ohrožené jsou opět prsty na nohou a zejména jejich poslední články. Pak bývá častým zraněním pohmoždění kotníku – podvrtnutí nebo i zlomení. Časté je natažení nebo prasknutí Achillovy šlachy. A špatné je, pokud dojde k natržení nějakých dalších vazů, případně k úplnému přetržení. Ohrožena jsou i kolena, zejména meniskus. A natažená třísla bývají něčím už docela běžným, s čím se potýká velká řada basketbalistů.
Přečtěte si také 4 nejlepší hráči basketbalu nebo Víte, kdy je nejlepší začít hrát basketbal?